Sveikatą galima stiprinti ir darbe

profsajunga.info 2014 04 23 0

higienos-instituto-logoBeveik pusė projekto „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“ dalyvių, dalyvavusių trijų mėnesių fizinio aktyvumo veiklose, teigė, jog jų sveikata pagerėjo. Remiantis jų patirtimi, projekto autoriai specialistams parengė rekomendacijas, kaip gerinti kitų darbuotojų sveikatą jų darbo vietose.

„Pagerėjo savijauta, būnu aktyvesnis darbo metu“, „Projektas pastūmėjo rūpintis savimi“, „Nustojo skaudėti sprandą, pagerėjo laikysena“, „Priverčia judėti, kai esu aptingęs“, „Pasirodo, kad labai paprasta pradėti rūpintis savo sveikata“, – šitaip besibaigiant projektui savo įspūdžiais dalinosi jo dalyviai.

Tris mėnesius projekte dalyvavo apie 200 AB „Lietuvos geležinkeliai“ Keleivių vežimo direkcijos ir Kėdainių rajono policijos komisariato darbuotojų ir pareigūnų. Projekto pradžioje fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistai supažindino su fizinio aktyvumo darbo vietose privalumais bei būtinybe rūpintis savo sveikata. Vėliau kas savaitę darbuotojai ir pareigūnai buvo kviečiami į kalanetikos, pilates, jogos, dinamines mankštas, šiaurietiško ėjimo užsiėmimus, savimasažą, kovos menų treniruotes bei praktines paskaitas apie stuburo sveikatą.

Ir projekto pradžioje, ir pasibaigus projekto veikloms, darbuotojai buvo prašomi įvertinti savo sveikatą.

Po projekto 44 proc. AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir 42 proc. Kėdainių rajono policijos komisariato darbuotojų bei pareigūnų, kurie dalyvavo visose arba keliose projekto veiklose, teigė, jog jų sveikata pagerėjo. Net 78 proc. geležinkelio darbuotojų ir 58 proc. policininkų tvirtino, jog jiems asmeniškai projektas „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“ buvo naudingas.

Projekto dalyviams labiausiai patiko ir daugiausia naudos davė įvairios mankštos, kurių metu dalyviai ne tik mankštinosi, bet ir buvo mokomi savarankiškai atlikti įvairius raumenų ir sąnarių tempimo pratimus, šiaurietiškojo ėjimo pamokos ir mokytojų geranoriškumas bei dėmesys.

Darbuotojai įvertino ir projekto naudą įmonei. Jie teigė, kad darbuotojai susidraugauja, pabendrauja neformalioje aplinkoje, jie skatinami labiau rūpintis savo sveikata, atsipalaiduoja, o sveikesni darbuotojai yra darbingesni. Pareigūnai pasidžiaugė, kad vadovybė leido darbo metu jiems rūpintis savo sveikata, tačiau visi pasigedo, kad užsiėmimuose nedalyvavo vadovai.

Pasibaigus projektui beveik pusė darbuotojų teigė norį, jog fizinio aktyvumo veiklos darbe tęstųsi, o daugiau kaip trečdalis tikino, jog tęs fizinio aktyvumo užsiėmimus savarankiškai.

Projektas „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“ buvo skirtas sveikiems, dirbantiems žmonėms, kad jie kuo ilgiau išsaugotų savo sveikatą. Higienos institutas jį vykdė kartu su partneriais – VšĮ „Pozityvios sveikatos komanda“ (projekto koordinatorius), Vilniaus miesto bei Kėdainių rajono savivaldybių visuomenės sveikatos biurais. Projektą finansavo LR Sveikatos apsaugos ministerija pagal nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatos stiprinimo veikloje, skatinimo programą. Organizatoriai taip pat dėkoja prie projekto įgyvendinimo sėkmės prisidėjusiems Sveikatos priežiūros tarnybai prie LR Vidaus reikalų ministerijos, VšĮ „Sveiko stuburo mokykla“ bei Stimulus treniruočių studijai. Šiame projekte dalyvavo įstaigos ir įmonės, atstovaujančios visus sektorius, todėl tai yra puikus valstybinio, nevyriausybinio ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo pavyzdys siekiant darbuotojų sveikatinimo tikslų.

„Tikimės, jog šio projekto dalyviai taps geruoju pavyzdžiu kitoms Lietuvos įmonėms ir įstaigoms. Norime paskatinti jas atkreipti dėmesį į savo darbuotojų fizinį aktyvumą bei kviečiame kartu kurti darbuotojų sveikatos stiprinimo kultūrą Lietuvoje. Labiausiai džiugina gerėjanti projekto dalyvių savijauta bei jų praktinis patyrimas, kad rūpintis savo sveikata darbe yra būtina, o svarbiausia – įmanoma“, – teigia projekto koordinatorė Sigita Vičaitė.

Remdamiesi projekto patirtimi projekto vykdytojai parengė rekomendacijas kaip efektyviai įgyvendinti fizinio aktyvumo skatinimo programas darbo vietose. Rekomendacijos skirtos visuomenės, profesinės sveikatos priežiūros bei kitiems sveikatos priežiūros specialistams, kurie įgyvendina darbuotojų sveikatos stiprinimo programas. Šias rekomendacijas galima rasti Higienos instituto interneto svetainėje www.hi.lt, skyrelyje „Leidiniai -> Metodiniai, informaciniai leidiniai“.

Daugiau informacijos Jums gali suteikti Higienos instituto Profesinės sveikatos centro Inovacijų skyriaus vyr. specialistė Toma Matevičiūtė, tel. (8 5) 212 2574 arba el. paštu toma.mateviciute@hi.lt.

www.hi.lt

Leave A Response »