Balandžio 4-5 dienomis Baltijos šalių transportininkų profesinių sąjungų susitikimas Pernu

jovita 2019 04 07 0
Balandžio 4-5 dienomis Baltijos šalių transportininkų profesinių sąjungų susitikimas Pernu

Susitikime dalyvavo: Estijos  transporto profsąjungų pirmininkas Jullar Kallas, Pernu miesto  transporto profsąjungos  Raul Simiallik, Aare Kubarsepp Estijos Louna transporto profsąjungos pirmininkas, Latvijos transporto ir paslaugų sferos profsąjungos pirmininkas Jurij Kalninš, Rigas Satikmes profsąjungos pirmininkas Janis Reinsonas, Latvijos transporto kompanijos VTV Valmern profsąjungos pirmininkas Mūris Sinatas, Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo pirmininkas Bronius Bučelis, Baltijos transporto profesinės sąjungos,,Solidarumas“ pirmininkas Gintaras Čiužas, UAB,,Kauno autobusai“ darbuotojų profsąjungos pirmininko pavaduotojas Dainius Kizis, komiteto narys Marius Skrebela, UAB,,Toks“ darbininkų sąjungos pirmininkas Viktoras Antanavičius, UAB,,Vilniaus viešasis transportas“ profsąjunga,,Solidarumas“ profsąjungos pirmininkas Jonas Petraška,  valdybos narys ir profsąjungos pirmininko pavaduotojas Arvydas Žagelis.

Susitikimo darbotvarkė :

  1. Baltijos šalių profsąjungų transporto sektoriaus aptarimas.
  2. Visuomeninio transporto Estijoje pristatymas;
  3. Apsilankymas Perno centro viešojo transporto organizacijoje;
  4. Apsilankymas Pernu autobusų parke.

        Baltijos šalių profsąjungų lyderis pasveikino Estijos transporto profsąjungos pirmininkas Jullar Kallas.Vyko diskusijos dėl mobilumo paketo, kuris buvo svarstomas ES Parlamente.Vėliau sužinojome, kad poziciją dėl vairuotojų komandiravimo Europos Parlamentas patvirtino 317 nariams balsavus už, 302 – prieš ir 14 susilaikius. Dėl vairuotojų poilsio laiko taisyklių  patvirtinta 394 nariams balsavus už, 236 – prieš ir 5 susilaikius. Taip pat pritarta nuostatai, kad vežėjų įmonės darbo grafikus turi sudarinėti taip, kad vairuotojams būtų sudarytos galimybės mažiausiai kas 4 savaites grįžti namo. Dėl vairuotojų komandiravimo Europos Parlamentas patvirtino 317 nariams balsavus už, 302 – prieš ir 14 susilaikius. Dėl vairuotojų poilsio laiko taisyklių patvirtinta 394 nariams balsavus už, 236 – prieš ir 5 susilaikius. Taip pat pritarta nuostatai, kad vežėjų įmonės darbo grafikus turi sudarinėti taip, kad vairuotojams būtų sudarytos galimybės mažiausiai kas 4 savaites grįžti namo. Aišku buvo išsakyta Baltijos šalų transporto lyderių pozicija, kad Transporto darbdavių asiocacijos ignoravo profesines sąjungas ir nevyko jokių kolektyvinių derybų ir dėl to ne kartą esame įspėję, kad mobilumo paketas Europos parlamentas ruošiasi patvirti, bet į profesinių sąjungų pozicija nebuvo atsižvelgta. 

   Estijos transporto profsąjungos pirmininkas Jullar Kallas informavo, kad 2019 m. pasirašė Šakinį kolektyvinį susitarimas su Krovinio transporto asiociacija, bet galioja tik Estijos krovininio transporto vairuotojams. Norėjome išplėsti Kolektyvinį susitarimą, kad galiotų Latvijos ir Lietuvos krovininio transporto vairuotojams, bet darbdaviai atsisakė. Pasirašytame susitarime bus mokamas vairuotojams 2019 metais-950 eurų, 2020 metais-1000 eurų ir 2021 metais-1100 erų atlyginimus.

Estijoje minimalus atlyginimas nustatytas 540 eurų. 

     Antra klausimą pristatė kelių departameno vadovė Aine Pross, kuri pristatė Estijos viešojo transporto  vystimasi ir konkurso tvarką, Estijoje viešasis transportas yra privatus išskyrus Talino viešąjį transportą. Kelių departamentas organizuoja konkursus, išduoda leidimus ir tvirtina maršrutus. Be to organizuoja bilietų kontrolę autobusuose, keltuose ir traukiniuose. Skelbiant konkursus maršrutams aptarnauti vietinio, priemeščio ir tarptautiniuose mašrutuose sudaryta komisija išanalizuoja laimėtoją pagal taikomus kriterijus irr skelbia laimėtoją. Vėliau pasirašomos sutartys 10 metų. Paskelbus konkursą ypatingas dėmesys pagal balų sistema taikoma ekologiniam transportui ir vidutinis autobusų vairuotojų atlyginimas. Pasirašant sutartys ir jeigu keliami autobusų vairuotojams atlyginimai tada indeksuojamas 1 kilometro kaina. Taline vietiniams gyventojams vieinis susisekimo transportas nemokamas. Taip vežami keleiviai iki 19 metų ir senjorai sulaukę 63 metų. Įvedus nemokamą transportą keleivių skaičius padidėjo iki 1,8 mln. Per metus.Valstybė ir Savivaldybei nemokamas transportas brangiai kainuoja, nes turi būti dotuojamas ir 2017 metais reikėjo skirti 21 mln. 808 tūkst. Euų, o 2018 m.- 42 mln. 198 tūst. eurų. Deja tai buvo Estijos politinis sprendimas. 2019 m. įvyko Estijos parlamento rinkimai ir gal būt keisis ir viešojo transporto politika.

Antra diena apsilankėme Pernu viešojo transporto centre ir susitikome su vadovu Andrus Karpuk, kuris organizuoja keleivių pervežimą. Neseniai Pernu mieste pastatyta nauja autobusų stotis, kuri miesto savivaldybei kainavo daugiau kaip 1 mln. Eurų. Estijoje jau pastatytos 8  naujos autobusų stotys, kurios pritaikytos autobusų vairuotojų ir keleivių patogumui. Taigi minima organizuoja konkursus maršrutams aptarnauti ir vėliau pasirašomos sutartys su vežėjais 10 metų. 2018 metais organizacija uždirbo 25 mln. Pelno ir dirba tik 7 darbuotojai. Neseniai pasirašyta sutartys su Pernu autobusų parku, kuris laimėjo konkursą. Mieste važinėjo žemagrindžiai  28 nauji autobusai iš jų 5 autobusai EURO 5 ir 23 autobusai- EURO 6 varikliu. Pernu mieste yra nustatytas gyventojams 1 eurų mokestis su kortele, kuris gali 1 val važiuoti viešuoju transportu. Miesto svečiams ir turistams perkant biletą pas vairuotoją reikia mokėti 3 eurus už važiavimą autobusu.Estijoje laimėjusios firmos maršrutus aptarnauti; AS LUX EKSPRES, GOBUS AS, ESTI BUS, ESTONIA LINES.

Vėliau apsilankėme Pernu autobusų parke susipažinome su vairuotojų darbo ir poilsio sąlygomis. Apžiūrėjome autobusų parko teritoriją, naujai įregta plovykla ir autobusų aptarnavimo dirbtuvėmis.Mieste važinėja 24 autobusai MERSEDES klasės dujiniai ir 4 autobusai MAN. Vidutinis bruto autobuso vairuotojo atlyginimas 1085 eurai ir neseniai pasirašyta Kolektyvinė sutartis 3 metams kurioje aptarta po ilgų  kolektyvinių derybų su darbdaviu numatant ir kitas socialines garantijas darbuotojams.

   Atsisveikinant profesinių sąjungų kolegos palinkėjo sekmės įmonėse sprendžiant darbuotojų problemas ir atstovaujant jų interesus. 2020 metais yra numatytas susitikimas Latvijoje Jūrmaloje.

Leave A Response »