Rugsėjo 10 d. įvykęs Profesinių sąjungų susitikimas Prezidentūroje

jovita 2019 09 12 0
Rugsėjo 10 d. įvykęs Profesinių sąjungų susitikimas Prezidentūroje

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos ir Lietuvos kelių ir autotransporto darbuotojų profesinių sąjungų iniciatyva įvyko susitikimas LR Prezidentūroje.

      Dalyvavo:  LR Prezidento vyriausias patarėjas ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovas Simonas Krėpšta, LR Prezidento patarėja socialinės politikos klausimais Irena Segalovičienė, LR Prezidento patarėjas ekonominės ir socialinės politikos grupės  Vaidas Augustinavičius,  Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė, Lietuvos kelių ir autotransporto darbuotojų profesinių sąjungų Federacijos pirmininkas Bronius Bučelis, LPSK Kauno regioninio centro pirmininkė Jovita Jančiauskienė, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas. 

      Susitikimo metu įžanginiu žodžiu LR Prezidento patarėja socialinės politikos klausimais Irena Segalovičienė informavo, kad LR Prezidentas Gitanas Nausėda  nori rugsėjo 18 d. Prezidentūroje susitikti su Lietuvos profesinių sąjungų atstovais aptariant ekonominius ir socialinius klausimus. Dėl to šiandieną vyksta susitikimas  Prezidento pavedimu su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija.

     LPSK Pirmininkė Inga Ruginienė pristatė, kad Konfederacija atstovauja 50 tūkst. narių ir jos sudėtyje yra 27 profesinių sąjungų šakos jų sudėtyje. Daugelyje įmonių pasirašytos kolektyvinės sutartys ir  vadovaujantys DK nuostatomis pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartys kurioje susitarta dėl bazinio atlyginimų dydžio. Lietuvoje šalies privačiame sektoriuje beveik nėra šakinių kolektyvinių sutarčių, kurios išspręstų atskirų sektorių problemas ir sureguliuotų darbo užmokesčio politiką. Sukritikuota Konkurencingumo tarnyba, kuri savo išaiškinamais dar labiau apsunkina ir taip sunkiai besivystantį socialinį dialogą tarp privataus sektoriaus darbdavių ir darbuotojų atstovų. LPSK atstovai informavo Prezidento patarėjus ir apie ydingą regionų plėtros tarybų sudarymo praktiką, kai tokiuose svarbiuose institutuose visiškai nėra atstovaujama darbuotojams. Išreikšta viltis, jog naujoji Vidaus reikalų ministerijos vadovybė, priešingai nei ankstesnioji, neignoruos socialinių partnerių ir rengiant Regioninės plėtros įstatymo pataisas atsižvelgs ir į profesinių sąjungų siūlymus. Taip pat pabrėžta, jog turi būti sudarytos sąlygos darbuotojų atstovams dalyvauti valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių valdyme, o nebūtų vienašališkai bendrovės valdybose priimami sprendimai neatsižvelgiant į darbuotojų atstovų nuomonę. Plačiau aptartas ir darbo ginčų sprendimo institutas. LPSK pirmininkės teigimu, darbo ginčų komisijos – vienas sėkmingiausių politinių sprendimų Lietuvoje. Apsikeista nuomonėmis, ką šioje srityje būtų galima dar tobulinti.

       Federacijos pirmininkas Bronius Bučelis informavo apie sužlugusias derybas su asociacija „Linava“ dėl kelių transporto šakos kolektyvinės sutarties ir apskritai apie darbdavių asociacijų nenorą prisiimti atsakomybę kaip kolektyvinių derybų šalis. Buvo raštu kreiptasi į Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį siūlant  nustatyti 1,8 koeficiento dydį nuo minimalaus atlyginimo krovininio transporto vairuotojams. Deja ligi šiol sprendimas nepriimtas ir vairuotojams mokama 1,3 minimalaus atlyginimo dydis. Federacijos pirmininkas taip pat pateikė pasiūlymus dėl vidinių sandorių, nes vadovaujantis ES teisiniu reglamentu Nr.1370/2007 leistu Savivaldybėms pasirinkti sudaryti vidinius sandorius tarp jų vežėjų užtikrinant viešųjų paslaugų sutarties termino pritaikymą. Manytume pateiktas Seimui projektas Nr. XIII-328 turėtų būti papildytas 19 straipsnio 2 d. 1 punktu, kad pačioms Savivaldybėms leistų spręstų ar reikia paslaugai skelbti konkursą, bet tai nenurodytų   Konkurencijos taryba. Be to manytume, kad Viešųjų pirkimų tvarka pakeista taip, kad pirmenybė būtų teikiama socialiai atsakingoms įmonėms, turinčioms kolektyvines sutartis ir mokančioms darbuotojams orius atlyginimus. 

Prezidento patarėjus domino ir LPSK pozicija dėl pasiūlymų, susijusių su biudžetu ir mokesčiais, kuriuos Prezidentūra teiks svarstyti Seimui jau šį rudenį. I. Ruginienė apgailestavo, jog valdančiųjų žodžiai labai skiriasi nuo darbų, kurių dažnas dar labiau didina socialinę atskirtį. Patarėjai buvo supažindinti su LPSK pozicija dėl pernai įvykdytų mokesčių ir pensijų reformų. Prezidentas siūlė palaipsniui didinti NPD ir prašo pritarti dėl dyzelinio lengvatų panaikinimo dyzeliniam kurui, nes Prezidento nuomonė leistų padidinti Valstybės biudžetą ir sprendžiant socialinį atskirtį.  

Baigiantys susitikimui LPSK  pirmininkė gavus pasiūlymus apsvarstys Valdybos posėdyje ir pateiks savo nuomonę, kai bus parengti konkretūs įstatymų pakeitimai. 

Sutarta, kadangi temos yra skirtingos ateityje galėsime organizuoti susitikimus aptariant problemas ir priimant sprendimus, kuriuos teiksime Prezidentui.

Leave A Response »