Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo susirinkimas Šventojoje birželio 26 d.

jovita 2020 06 29 0
Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo susirinkimas Šventojoje birželio 26 d.

  Forumo darbotvarkė:

 1. Dalyvių registracija, darbotvarkės ir reglamento tvirtinimas;
 2. Dėl mobilumo paketo įgyvendinimo;
 3. Covid 19 įtaka darbo rinkai ir darbuotojams;
 4. Dėl profesinių sąjungų reprezentatyvumo įstatymo projektas;
 5. Dėl nedeklaruoto darbo transporto sektoriuje;
 6. Dėl krovininio transporto vairuotojų ruošimo kursų;
 7. Dėl priimtų Darbo kodekso pakeitimų;
 8. Situacija Klasco bendrovėje;
 9. Dėl artėjančių Seimo rinkimų ir palaikymo;
 10. Pirminių profesinių sąjungų informacija;
 11. Kito Forumo susirinkimo data ir vieta.

Dalyvavo: Forumo pirmininkas Bronius Bučelis, Vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Jovita Jančiauskienė, Lietuvos Jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža, Lietuvos dokininkų sąjungos pirmininkas Romas Liaudanskis, UAB „Kauno autobusai“  darbuotojų profesinės sąjungos vicepirmininkas narys Dainius Kizis, UAB, „Vilniaus viešasis transportas“ profesinė sąjunga Solidarumas pirmininkas Jonas Petraška, UAB TOKS Darbininkų sąjungos pirmininkas Viktoras Antanavičius, Lietuvos profesinių sąjungų aljansas pirmininkas Audrius Cuzauskas, Kauno transporto įmonių pirmininkė Lina Jankauskienė.

  Forumo pirmininkas priminė, kad Europos komisijai pritarus birželio 17-19 d. mobilumo paketas toliau skinasi kelią į Europos parlamentą ir Europos parlamentas tikisi priimti mobilumo paketą liepos 7-8 d. Mobilumo paketą palaiko senosios ES narės iš Europos vakarų šalių. Priėmus mobilumo paketą bus numatyta dėl vairavimo laiko ir vairuotojų poilsio taisyklių, dėl komandiravimo ir apmokėjimo vairuotojams dirbant toje šalyje ir įpareigojant vežėjus  vilkikus grąžinti į jų registracijos šalį.

Pasisakė Lietuvos profesinių sąjungų aljansas pirmininkas Audrius Cuzauskas, kad Lietuva nesilaiko įstatymų vairuotojams neužtikrinama higieninių sąlygų, vairuotojai priversti miegoti kabinuose. Dažniausiai darbdaviai dirbantiems iš trečiųjų šalių verčia juos pasirašyti nemokamų atostogų ir juos atleidžia iš darbo vadovaujantis Darbo kodekso 58 str. Europos parlamentui priėmus mobilumo paketą Lietuvai reikės keisti Teisės aktus užtikrinant vairuotojams sąlygas numatytas mobiliame pakete ir dėl to Seimui reikės teikti pasiūlymus keičiant įstatymus. Iš vis gėdina situacija yra susidariusi krovininame transporte, nes daugelis darbdavių nemoka mokeščių Valstybei, o vairuotojai dirba vergoviškomis sąlygomis. Dėl to manau teisingai Forumas priėmė sprendimus ir kreipėsi į Europos komisijos pirmininkę ir Europos parlamento narius pritariant, kad mobilumo paketas būtų kuo greičioau priimtas Europos parlamente. 

Aptarta situacija Covid 19 įtaka darbo rinkoje ir darbuotojams. Vyriausybei priėmus nutarimą ir paskelbus karatiną daugiausiai tai paveikė darbuotojus kadangi neturint pajamų darbuotojai buvo išleidžiami į prastovas ir užimtumo tarnyba už prastovas vairuotojams mokėdavo minimalaus atlyginimo dydį. Džiugu tai, kad Klasco bendrovėje profesinė sąjunga tęsė kolektyvines derybas ir darbuotojams kovo mėnesį buvo pakeltas atlyginmas 5%. Deja aviacijos kompanijos privertė išversti darbuotojus iš darbo ir 8 aviokompanijos atleido apie 600 darbuotojų. TOKS bendrovėje bendrovė dirbo 15% pajegumu, o kitiems darbuotojams buvo mokamos prastovos. Vilniaus viešajame transporte buvo sumažinta maršrutų karantino metu ir daugelis vairuotojų išėjo apmokamų atostogų, o kitiems vairuotojams sumažėjo apie 150 eurų atlyginimas.

Teisininkė pristatė dėl profesinių sąjungų reprezentatyvumo įstatymo projekto, kurį įregistravo Seimo narė Aušra Papirtienė. Taip pat supažindimo Forumo tarybos narius su primtu Darbo kodekso pakeitimais, kurie įsigalios nuo rugpjūčio 1 dienos.

Forumo tarybos nariai pritarė dėl krovininio transporto vairuotojų ruošimo kursų kreipiantis į Vyriausybę, kad ši priogatyva išlikti ministerijų funkciją, bet ne privačių bendrovių.

Forumo tarybos nariai aptarė dėl iškeltų kandidatų į Seimo narius ir jų keliamas kandidatūras palaikė. Seimo rinkimai vyks spalio 11 d.

Kitas Forumo susirinkimas numatytas Vilniuje rugsėjo 4 d. 

Leave A Response »